Opcije pristupačnosti Pristupačnost
MENU

Obavijesti

28.04.2025

U ovom izdanju možete saznati više o novim obrazovnim materijalima, aktivnostima projektnih partnera i planovima za nadolazeće razdoblje.

Projekt MareSkill provodi se u okviru Programa prekogranične suradnje Interreg Italija–Hrvatska 2021.–2027. i doprinosi razvoju plave ekonomije kroz jačanje vještina i inovacija.


Partneri na projektu su: Veleučilište u Šibeniku (vodeći partner), Hrvatska gospodarska komora, Sveučilište u Zadru, Sveučilište u Rijeci, ARTI Puglia – Regionalna agencija za tehnologiju, prijenos tehnologije i inovacije, Fenice Academy - Fondazione Fenice, OGS – Nacionalni institut za oceanografiju i eksperimentalnu geofiziku te Sveučilište u Trstu.

 

Više informacija dostupno je na službenim stranicama projekta: https://www.italy-croatia.eu/web/mareskill/home.

Objavljeno: 28. 4. 2025. u 10:36
Franka Meštrov
25.03.2025

Veleučilište u Šibeniku sudjelovalo je na stručnom skupu We are big on water, koji se održao 24. ožujka u 10 sati u Civitas Sacra u Šibeniku. Skup, organiziran povodom Svjetskog dana vode, okupio je stručnjake iz područja znanosti, gospodarenja vodom i kvalitete vode, a organizirala ga je Turistička zajednica Šibensko-kninske županije u suradnji s Nacionalnim parkom Krka te Vodovodom i odvodnjom.

Inicijativa Voda Malih Divova, koja već drugu godinu za redom promovira važnost zaštite pitke vode kroz edukacije, suradnju s javnim institucijama i uvođenje održivih praksi u turizmu, prepoznata je i u projektu MareSkill, koji promiče održivu plavu ekonomiju. Nakon skupa, nastavnica Jelena Žaja i komunikacijska menadžerica Sanja Shihabi usuglasile su detalje za priključenje Veleučilišta u Šibeniku mreži Zaštitnika pitke vode.

"Nakon sati provedenih na fokus grupi, raspravljajući o izazovima plave ekonomije i globalnim problemima uzrokovanim prekomjernom upotrebom plastike, jedna fotografija bila je dovoljna da osvijestimo hitnost promjene navika. Nakon događanja u sklopu projekta Interreg Italija – Hrvatska, gdje smo satima govorili o zaštiti mora i vodenih ekosustava, ostao je prizor stola prepunog plastičnih boca. Tada smo donijeli odluku – više ne! Svaka promjena počinje od nas samih. Vlastitim primjerom možemo potaknuti druge i zajednički raditi na očuvanju pitke vode za buduće generacije," istaknula je Sanja Shihabi.

S nestrpljenjem iščekujemo dolazak paketa Vode Malih Divova te se veselimo implementaciji održivih rješenja, uključujući trajno uklanjanje plastičnih boca s naših događanja. 💦♻️

 

Objavljeno: 25. 3. 2025. u 13:41
Uređeno: 25. 3. 2025. u 13:50
Sanja Shihabi
11.03.2025

Veleučilište u Šibeniku, kroz projekt MareSkill (Interreg Italy - Croatia), aktivno doprinosi razvoju održivog i kružnog gospodarstva u sektoru akvakulture. Kako bismo dodatno promovirali ovaj projekt i ojačali buduću suradnju, uključili smo se u aktivnosti projekta AZA4ICE.

Kroz ovu sinergiju sudjelujemo u:

  • Upravljanju projektom
  • Testiranju i evaluaciji AZA5ICE metodologije u pilot područjima
  • Uspostavi živih laboratorija (LiRRIEs) i provedbi edukacija za prijenos znanja i dobrih praksi
  • Izradi akcijskih planova za inkluzivnu i kružnu akvakulturu u suradnji s ključnim dionicima
  • Podizanju svijesti lokalnih zajednica o ekologiji i zaštiti okoliša

Zahvaljujemo Razvojnoj agenciji Šibensko-kninske županije na pozivu i prilici za suradnju! Ova inicijativa omogućuje razmjenu znanja, jačanje kapaciteta dionika te osigurava nastavak zajedničkih aktivnosti u budućnosti.

 

Objavljeno: 11. 3. 2025. u 15:26
Sanja Shihabi
10.03.2025

U petak je u razvojno-inovacijskom centru AluTech, inače pridruženi partner projekta MareSkill, održana radionica o inovativnoj metodi okolišne DNA (eDNA). Predavanje su održali dr. sc. Matej Vucić i dr. sc. Dušan Jelić, istaknuvši važnost eDNA tehnologije u praćenju bioraznolikosti i zaštiti ekosustava.

Ova napredna metoda omogućuje analizu genetskog materijala prisutnog u okolišu – vodi, tlu ili zraku – bez potrebe za izravnim opažanjem ili hvatanjem organizama.
Predavači su sudionicima približili ključne aspekte eDNA istraživanja, uključujući:

  • Osnove eDNA i njezinu primjenu u ekološkim istraživanjima
  • Napredne tehnike poput qPCR-a i metabarkodiranja za identifikaciju vrsta
  • Praćenje slatkovodnih ekosustava i invazivnih vrsta putem eDNA
  • Mogućnosti detekcije ugroženih i izumrlih vrsta

Sudionici su imali priliku saznati više o recentnim eDNA istraživanjima u Hrvatskoj te dobiti uvid u strategije očuvanja lokalne bioraznolikosti.

Povezanost ove tehnologije s ciljevima projekta MareSkill ogleda se u njezinoj primjeni u održivom upravljanju morskim i obalnim ekosustavima, što je ključno za razvoj vještina i kompetencija u sektoru plave ekonomije. MareSkill nastavlja podržavati inovacije i edukaciju u području zaštite okoliša i održivog korištenja morskih resursa.


 

Objavljeno: 10. 3. 2025. u 10:30
Franka Meštrov
19.02.2025

Radionica "Dizajniranje učinkovitih programa obuke", organizirana u sklopu projekta MareSkill, održana je na Sveučilištu u Zadru 17. i 18. veljače 2025. Tijekom dva dana, projektni partneri okupili su se s ciljem unapređenja svojih kompetencija u razvoju programa obuke koji podržavaju inicijative održive plave ekonomije.

Ključne teme radionice:
 - Prvi dan – Razvoj programa i inovacije

 

Prvi dan radionice bio je usmjeren na unaprjeđenje vještina u plavoj ekonomiji te razvoj programa obuke koji odgovaraju potrebama industrije. Teme su uključivale:
• Unaprjeđenje vještina u plavoj ekonomiji – Praktična radionica o razvoju programa, voditelj UNIZD
• Prijenos tehnologije u plavoj ekonomiji – Inovacije i razmjena znanja, predavač UNIRI
• Suradnja s dionicima četverostruke spirale – Strategije za smanjenje jaza u vještinama plave ekonomije, voditelj ARTI
• Iskustva i naučene lekcije u razvoju obrazovnih programa za plavu ekonomiju – Predavač UNITS
• Inovativni pristupi obuci za plavu ekonomiju – Predavanje OGS
• Prezentacija CCE-a i otvorena diskusija

 

- Drugi dan – Implementacija programa putem MareSkill LMS-a
Drugi dan bio je posvećen dizajniranju učinkovitih programa obuke i digitalnim strategijama učenja koristeći MareSkill LMS platformu. Sesija, koju je vodio VUS, obuhvatila je:
• Detaljno upoznavanje s MareSkill LMS-om
• Najbolje prakse za vođenje online tečajeva i angažman polaznika
• Učinkovito upravljanje obrazovnim aktivnostima

Radionica je završila otvorenom diskusijom i promišljanjima o budućim koracima u implementaciji programa obuke koji odgovaraju sve većim zahtjevima sektora plave ekonomije.

Ovaj događaj predstavljao je važnu prekretnicu u projektu MareSkill, potičući suradnju, razmjenu znanja i inovacije među partnerima.

 

 

Objavljeno: 19. 2. 2025. u 14:39
Sanja Shihabi
07.02.2025

Veleučilište u Šibeniku s ponosom najavljuje "Radionicu o osmišljavanju učinkovitih programa obuke", koja se organizira u sklopu projekta MareSkill.
 

Datum: 17. i 18. veljače 2025.
Mjesto održavanja: Sveučilište u Zadru, 
Ulica Mihovila Pavlinovića 1


Ova dvodnevna radionica osmišljena je za partnere projekta MareSkill te će pružiti detaljne smjernice i alate za izradu učinkovitih programa obuke u području održivog plavog gospodarstva.


Teme radionice:

Razrada opisa programa (Sveučilište u Zadru):

  • Razrada mikrocertifikata
  • Usuglašavanje programa s razinama Europskog kvalifikacijskog okvira (EQF)
  • Definiranje jasnih i mjerljivih ishoda učenja

Korištenje MareSkill Moodle LMS-a (Veleučilište u Šibeniku):

  • Uvod u rad na MareSkill LMS platformi
  • Smjernice za provođenje nastave i uključivanje sudionika
  • Upravljanje obrazovnim aktivnostima

Cilj radionice je unaprijediti suradnju među partnerima projekta MareSkill te osigurati uspješnu realizaciju projektnih ciljeva.

Radionica predstavlja važan korak u jačanju kompetencija partnera u okviru održivog plavog gospodarstva te se veselimo zajedničkom radu u Zadru.

Objavljeno: 7. 2. 2025. u 12:58
Sanja Shihabi
28.01.2025

Projekt MareSkill, pod vodstvom Veleučilišta u Šibeniku, imao je čast sudjelovati na ovogodišnjem Green Eye Festivalu (GEF) kao gosti, predstavljajući viziju i ciljeve projekta. Festival, održan 23. i 24. siječnja, obilježio je 40. godišnjicu Nacionalnog parka Krka, naglašavajući teme održivog razvoja, ekološke stabilnosti i očuvanja prirode. 

Green Eye Festival jedinstven je događaj koji spaja filmsku umjetnost, edukaciju i aktivizam s ciljem poticanja akcije za očuvanje našeg planeta. Ovogodišnji program uključivao je pet pažljivo odabranih filmova:

  • How to Save Our Planet – inspirativni uvodni film festivala
  • Sanctuary – fascinantan dokumentarac o misiji zaštite Antarktike
  • Wilding – dirljiva priča o mladom paru koji kroz prirodu obnavlja svoje imanje
  • Once You Know – uvid u klimatsku krizu i moguća rješenja
  • 2040 i Green City Life – filmovi koji istražuju inovativna rješenja za zeleniju budućnost

Kao rijedak primjer festivala pokrenutog od strane javne ustanove, Green Eye Festival se ističe svojom posvećenošću podizanju ekološke svijesti kroz audiovizualnu umjetnost i prateće edukativne aktivnosti.

Osim zanimljivih filmskih naslova, održale su u razne panel rasprave na temu održivosti a u jednoj od njih je sudjelovao i dekan Veleučilišta dr. sc. Ljubo Runjić, prof. struč. stud

Za projekt MareSkill, ovaj festival bio je neprocjenjiva platforma za promicanje suradnje između plave i zelene ekonomije. Podizanjem svijesti o održivim praksama, MareSkill teži rješavanju hitnih ekoloških izazova i stvaranju zajedničkog pristupa zaštiti našeg planeta.

Zahvaljujemo Nacionalnom parku Krka na pozivu za sudjelovanjem i nadamo se što više suradnji u budućnosti jer zelena ekonomija ne može bez plave, a i obrnuto, zato zajedničkim djelovanjem možemo puno više. 

 

 

Objavljeno: 28. 1. 2025. u 09:54
Sanja Shihabi

MENU